Život študenta architektúry – časť 4. – Som študentom VŠVU – mal by som sa za to hanbiť?

18. augusta 2014, lemonade, Život študenta architektúry

Som študentom VŠVU – mal by som sa za to hanbiť?

Už odkedy som vyjadril záujem o štúdium architektúry, rozpútal som vo svojej rodine, u priateľov a v konečnom dôsledku aj vo svojej hlave bitku medzi dvoma školami – STU a VŠVU. Každý ma prehováral podľa vlastného uváženia, no nakoniec som si vybral VŠVU. Nebolo to preto, že by som sa bál matematiky, fyziky,… – toho, že nezvládnem technické predmety na STU. Bolo to preto, že som o tom už odmalička sníval a aj preto, že mi vyhovuje práca v menšom kolektíve (STU – 250 prijatých študentov, VSVU – 10 – 14 prijatých študentov). Ďalej sa mi páčilo rozdelenie do ateliérov, kde sú spoločné študenti viacerých ročníkov – tzv. Bauhaus model. Naozaj to nebolo zo strachu ani kvôli statusu „umelca“ ako mi viacerí vyhadzovali na oči.

Naivne som si myslel, že svojim rozhodnutím urobím koniec všetkej polemike, no predtým dobre mienené rady sa premenili na kritiku, niekedy dokonca posmešky. Prečo je to tak? Prečo existuje rivalita medzi týmito školami, dokonca nevraživosť medzi študentmi? Prečo sa správame ako dva bojové tábory?

Je úplne jasné, že tieto školy majú svoje rozdiely – vyplýva to hneď z názvov: Slovenská TECHNICKÁ univerzita a Vysoká škola VÝTVARNÝCH umení. Veľkými písmenami som vyznačil ten najzásadnejší a v konečnom dôsledku asi jediný rozdiel na ktorom v skutočnosti záleží.

No určuje tento rozdiel kvalitu či nekvalitu školy? Ja si myslím, že nie. Určuje len zameranie a teda to, na čo sa kladie doraz.

Teraz si určite niektorí z vás pomyslíte – No veď práve! Architektúra má byť v prvom rade technická záležitosť. No s týmto tvrdením ja nesúhlasím. Myslím si, že má byť takisto umelecká, pretože vytvára priestor okolo nás. Prosím každého jednotlivca aby si uvedomil aká je architektúra všadeprítomná; a nezáleží vám snáď na tom v akom priestore sa pohybujete? Nesnaží sa každý človek zveľadiť svoj osobný priestor?

Teraz máte možno pocit, že hlasujem za VŠVU, koniec koncov je to moja škola, no ani to nie je pravda. Snažím sa len vysvetliť dôležitosť estetiky a kreativity pri tvorbe architektúry.  A nemyslím si ani, že na STU vychovávajú študentov bez umeleckého citu, stále sa snažím povedať iba….

Nemôžeme existovať vedľa seba? Nemôžu študenti VŠVU pripustiť, že o niečo technickejší prístup na STU je účinný a že sa tým nemusí vytrácať umelecký cit z prác študentov? A naopak, nemôžu študenti STU pochopiť, že aj na umeleckej škole sa venujeme technickým predmetom v dostatočnom rozsahu aj keď možno v o niečo menej detailnej verzii?

Prosím všetkých a aj verejnosť aby si trochu otvorila myseľ a prestala haniť jednu zo škôl. Pochybujem, že existuje veľa ľudí, ktorí mali možnosť nazrieť na obe univerzity a teda získať triezvy pohľad na vec. Dokonca mám pocit, že najväčšiu šarapatu robia ľudia, ktorí v konečnom dôsledku síria iba domnienky, alebo informácie, čo sa šepkajú v kuloároch. Zamyslite sa prosím, či je treba za každú cenu presadzovať svoj názor a či naozaj nie sú obe školy schopné vychovať šikovných architektov.